To nadal dobry czas

Tak wygląda polska sześćdziesiątka!!

Można by biadolić, utyskiwać, że życie tak szybko mija. Ale po co? Ten świat tak urządzony i głową muru nie przebijesz. A przecież każdy czas ma także plusy. Czy naprawdę młodzi mają lepiej? Oni dopiero budują swój świat i jak sobie pościelą, tak się wyśpią. Ich odpowiedzialność za wybory, większa niż moja teraz.  Ja już się wyspałam i różnie bywało. Jak u każdego. Przewracałam  na boczki, przeciągałam, smacznie do podusi przytulona spałam, ale i marzły stopy, poduszki źle ułożone i brzydki sen gonił, aż cała cierpłam. W dzieciństwie raczej ładnie pościelone, wyrównane, a w młodości i życiu dojrzałym skotłowane, ale koniec końców bruzdy wyrównane, okruchy, co uwierały otrzepane.

I nawet w tak dojrzałym wieku przyszedł zachwyt mężczyzną. Erlend. Oby w moim sercu był dłużej, niż będę pamiętać. A może demencja, której tak bardzo się boję, bo rodzinna, mnie nie dopadnie!

Tak, to nadal piękny czas.  Pełni zdrowia, witalności, dobrej silnej energii, ciągłej ciekawości świata i marzeń.. . I co ważne czas bez większych trosk! Jestem wdzięczna za te 60 lat. Może to dziwne, ale nie czuję smutku, że wchodzę w koleją jakże stateczną dekadę. Raczej uśmiechnięta i zdrowo pogodzona, nie złamana. Zdecydowanie mocno, to ja  przeżywałam ubiegłe urodziny, no bo świadomość, że nigdy więcej nie będę miała pięćdziesiąt ileś.. trudna była do pogodzenia. Dziś budzę się rano,  pierwszy raz z przodu z szóstką, ale nie czuję jakiejś zmiany. Może dogadałam się z głową, a ona mówi mi, że -„Nadal jesteś dobra, piękna i zdrowa. Co z tego gdybyś miała teraz 30, czy 40 lat i walczyła o zdrowie, o życie. Ciesz się, że było ci dane przeżyć te wszystkie lata”.

Przy tak okrągłej, zacnej rocznicy zastanowiłam się, co takiego jest, że patrząc na przeszłość, mam dobre uczucia o swoim życiu?

  Poczucie spełnienia

– zrobiłam wszystko, co było ważne dla mnie. Nie chowałam głowy w piasek. I nawet, jak coś mocno bolało zaciskałam zęby i mówiłam sobie – musisz wytrzymać, tak wiecznie trwać nie będzie.  Dasz radę.  Nie czekałam, że coś samo przyjdzie, tylko wychodziłam temu na przeciw, budowałam i nawet, jak sknociłam starałam się bez ociągania naprawić, ale przyznaję zawsze spadałam na cztery łapy. Miałam opiekę losu!! Mojego Anioła Stróża i świętej Basi. Czułam to przez całe dotychczasowe życie.

Zostałam mamą trójki dzieci, a przecież mogłam ich nie mieć, różnie to w życiu bywa. Jestem z nich bardzo dumna. I to są moje największe Skarby!! Bardzo pragnę dla nich szczęścia. Dzieci- Wielka Wartość!!  

Dwa razy próbowałam być w związku z drugim człowiekiem i nawet, jak było koszmarnie źle dawałam nam szansę.

Mam kochaną siostrę, co jest także moim przyjacielem. Na nią zawsze mogę liczyć. To niezwykle ciepła i dobra osoba. Nigdy nie osądza drugiego, pokochalibyście ją. Nasza mama nadal żyje, co daje mi i Ani wielką radość. Nie znacie tak dobrego człowieka, jakim jest moja mama!! Ona, to czyste dobro, pokora i ciepło. Przy niej każdy człowiek nabiera wiary wszelakiej i mocy do istnienia! Za życie i za tak wiele jestem jej wdzięczna. Dziękuję Mamo! Miałam kochanego tatę i braciszka. Opiekowali się mną.

Mam przyjaciół, ludzi którzy mnie lubią, cenią.. Nie czuję się samotna.

Moje dwie najlepsze i całkiem różne prace, były spełnieniem zawodowym. Czułam się w nich szczęśliwa, zwłaszcza z dziećmi w szkole. To była miłość i dobro.

Bardzo starałam się, tak stąpać w życiu, aby nie krzywdzić. To dla mnie ważne, bo to budowało mnie, taką osobę, jaką jestem. Warto w budowanie siebie wkładać dobry materiał, a krzywda jest toksyczna.

Jestem zdrowa, sprawna, taka skoczna powiedziałabym. Z lekkością i łatwością tu wskoczę, tam podskoczę i nadal kocham drążek. Podciąganie i zmaganie się z nim nakręca mnie. A dziś wznawiam biegi. Biegałam ostatnie 15 lat, tylko w ten ubiegły rok opętał mnie leń. Koniec z tym. Zaraz wskakuję w dresy i biegnę- kierunek Brzeźno :-)))

Ha ha ha i ciągle podobam się sobie. :-))) Wiem, wiem, że skóra już nie ta, siatka zmarszczek duża, ale idę wyprostowana i odważna w kontakcie wzrokowym z ludźmi. Julia podczas moich porządków zauważyła stare zdjęcie z przed 12 lat i mówi – „Mamo ty teraz lepiej i młodziej wyglądasz, niż wtedy. Czuję się naprawdę dobrze. Każdemu z Was tego życzę (jak już będziecie w moim wieku 🙂 )

Mam jedną prawdziwą porażkę na koncie i muszę z nią żyć. Zrobiłam wiele, jeśli nie wszystko, co mogłam, aby naprawić to. Cóż, nie udało się.

A teraz coś dla Waszego uśmiechu.

Kilka dni temu byłam w salonie masażu. Tam spotkałam dawno niewidzianą klientkę. Tym razem była na farbie u naszej fryzjerki. Nachylam się do niej i mówię:

– „Aniu, a wiesz, że ja za kilka dni będę mogła robić zakupy między 10 a 12 tą! Na co ona nachyla się do mnie i mówi:

– „Basiu, a wiesz, że ja za dwa tygodnie będę mogła jeździć tramwajami za darmo”.

Pytam, a od ilu to? -„Od 70 ciu”. Spotkały się dwie starsze kobiety zadowolone ze swojego życia. I ubiorem starające się, nie podkreślać wieku.

Witam moją sześćdziesiątkę, to ostatnia dekada przed starością (tak myślę, chyba, że zmienię zdanie i 80 tka będzie starością). W jakiś sposób przeżywając te urodziny czuję przede wszystkim wdzięczność. Na tę chwilę mam dwa życzenia; – Niech omijają mnie tragedie rodzinne, bo jestem za słaba i mogłabym nie chcieć dalej żyć. I drugie – Obym zdrowa była tak, jak jestem!! 

Dziękuję Bogu i kochanej mamie za życie. Urodziła mnie choć była chora. Wiele przeżyłam, a co jeszcze przede mną zobaczymy. Jestem pełna wiary.

Ten wpis powstał przede wszystkim dla tych, co boją się zbliżającej 40, 50, 60, 70.. w dojrzałym, czy starszy wieku może być całkiem fajnie, pod warunkiem, że jesteśmy w miarę zdrowi. Wszystkiego dobrego kochani na każdy czas życia.

Autor: stopociechblog

Przyszedł czas na celebrację życia. Już mi nigdzie nie spieszno. Czas dla siebie. Oczy przymrużone. Bez lekceważenia, ale i bez strachu. Lubię ludzi, lubię żyć! Piszę o swoim życiu, przemyślenia... Coś z pokoiku masażu, coś z kuchni, z łóżka i dla Okruszków Napisz, jeśli masz potrzebę barba2601@wp.pl

95 myśli na temat “To nadal dobry czas”

 1. Basiu, czego tu Ci życzyć, jak i Szczęście masz i Miłość i Rodzinę kochaną 🙂 Chyba tej wiary, żeby nigdy Cię nie opuszczała, zdrowia by nie znikało i kolejnych dekad z taką energią, jaką posiadasz. Wszystkiego, co najlepsze dla Ciebie i spełnienia marzeń! 🎁🌺

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Dziękuję. Nie tęsknię za byciem babcią, bo nie znam tego uczucia. Podobno można się zafiksować. Ale moje bycie babcią to przede wszystkim moich dzieci bycie mamą czy tatą. To wielka spraw, która dotyczy ich życia. A nie chciałaby wpływać na ich świat. Każdy sam niech sobie pościeli. Na pewno nie będę się wtrącać i miauczeć, że wnuki by mi się przydały, bo ja muszę być spełniona. Nie jesteśmy pępkiem świata! Tak, jak napisałam najbardziej życzę sobie zdrowia, ono jest kluczem do takiego szczęścia jakie osiągnęłam. I moje oczy, jak patrzą na świat. To w nich jest kumulacja mojej dobrej energii.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Wiesz Łuki, ja i bez bycia babcią jestem szczęśliwą kobietą. W szkoke kochałam te dzieciaczki, bo w nich widziałam samą siebie. I chciałam aby czuły się tu kochane rozumiane i bezpieczne. Dorosły człowiek często musi radzić sobie sam, na tym polega dorosłość, a dzieci są bezbronne i często zdane na nas. Każdy kto pracuje z dziećmi lub sam jest rodzicem powinien zdawać sobie z tego sprawę. Wierzę w te słowa „.. To co uczyniliście najmniejszemu, mnieście uczynili..”

    Polubienie

 2. Basiu…ten blask w oczach na pewno ujmuje Ci lat i dodaje młodzieńczego wyglądu. Ale co tam….przecież to nie o lata metrykalne chodzi. Mamy tyle lat na ile się wewnętrznie czujemy. Niech ta lekkość, skoczność w pełnym zdrowiu Cię nie opuszcza…wszystkiego najpiękniejszego :).

  Polubione przez 3 ludzi

   1. Oh… No pewnie nie uwierzysz… Ale wczoraj lub 2 dni temu wyciągając jajko z lodówki przypomniałam sobie o tym jak mi wtedy ten wpis skomentowałaś… Potem na swojego bloga ten przepis wrzuciłaś… 💖

    Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję Stachu. Tak masz rację z tą energią. Od jakiegoś czasu czuję że kumulacja dobrej energii jest w moich oczach. To jest dar. Miłego dnia Stachu. Ja właśnie tulę się z Kleosiem. On mi też dużo pomaga. Czuję jego bezgraniczne oddanie😊

   Polubione przez 1 osoba

 3. Basiu, wszystkiego najlepszego! Byś w takim zdrowiu i pogodzie ducha jeszcze przez długie lata cieszyła nas swoimi wpisami! 😘

  (U mnie za rok zmiana cyfr z przodu, chciałabym przyjąć ją tak lekko jak Ty ❤️)

  Polubione przez 1 osoba

 4. Wszystkiego najlepszego 🙂 Nie widać po tobie tego wieku. Ja to mówią życie zaczyna się po 40 ale tak naprawdę dopiero po 60-tce 🙂 Moja babcia w tym wieku odmieniła swoje życie o niemalże 360 stopni. Przeprowadziła się ze wsi z małego domku do bloku w centrum miasta, zaczęła pracę, po 15 od śmierci dziadka znalazła „chłopaka” i gdyby nie to że jest pandemia to pewnie dalej co sobotę i piątek balowali by na wieczorkach dla emerytów 🙂 ha ha Także przed tobą jeszcze nie jedno 🙂 Chciałabym będąc w twoim wieku móc równie dobrze podsumować te 60 lat mojego życia.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Dziękuję za te pełne optymizmu słowa. A podsumowanie Twoje będzie równie miłe Twemu sercu. Taką miejmy nadzieję. No no jak pójdę w ślady babci Twojej, to rozkręci się życie introwertyka. Oby zdrowie było a wówczas wiele możliwiści na kolorowy świat jest😁

   Polubione przez 1 osoba

 5. Yesterday at work, I saw that I had meetings all day today, except for 15 minutes to have lunch. That’s why I made you a movie last night, so I was sure I got to congratulate you properly on the day this morning🥰.

  Today you’re 60 years old. 60 years of pure beauty. A beauty that comes from your innermost self, to the utmost beautiful we see and feel when we are with you. Of course, I’d rather be in Gdansk with you, but I’d have to settle for sending a thousand kisses from here. 💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋………. 💋💋💋💋💋💋💋💋💋. But i will come to Gdansk as soon as i am allowed.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Thank you Erlend for a beautiful movie, full of warm memories. We can’t touch our hands and hug each other yet, but the time will come. Our time. I am extremely patient. I will always be waiting for you here. Now I send the most tender kisses virtually.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Yes, the time comes when I can hug you, kiss you…….. ….yes, I love watching the movies of you, the pictures, of us. Beautiful and fond memories. And there will be more:-)))

    Polubione przez 1 osoba

 6. Bajeczko, jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co napisałaś i jak napisałaś. Brak mi słów, aby wyrazić swój zachwyt. Twoje słowa brzmią jak mantra, którą powinny sobie powtarzać wszystkie dojrzałe kobiety, a zwłaszcza te, którym trudno pogodzić się z przemijaniem.
  Jesteś cudownym człowiekiem roztaczającym wokół siebie aurę dobra i piękna. Obyś taką pozostała na całą wieczność. A miłość jest wieczna. I tej miłości w jej przeróżnych aspektach życzę Ci najbardziej. Obyś jej doświadczała każdego dnia i każdego dnia odkrywała nowe jej oblicza. Wszystkiego dobrego Kochana 😊

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Jolu chyba nie wiesz jak mocno potrzebowałam tych słów. Bałam się, że ten wpis może różnie być odebrany. Niekoniecznie tylko pozytywnie, a Ty mnie uspokoiłaś. Poczułaś moją dobrą intencję, a nie próżność. Dziękuję Jolu. Bardzo 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 7. Polska sześćdziesiątka wygląda rewelacyjnie…świetnie, że czujesz się dobrze w swojej skórze. Gratuluje dobrego samopoczucia i szacunku do siebie. Wszystkiego najlepszego, zdrówka, uśmiechu i jak najwiecej radości. Niech się spełnia wszystkie duże i małe i niech ci słońce świecie nieprzerwanie.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Marku słodka sześćdziesiątka bardzo dziękuje. Bardzo. Moje małe własne mieszkanko też jest marzeniem, ale jak się nie spełni też będę szczęśliwa. Tak jest Basia. A słonko bardzo lubię. I to na niebie i w sercu. Chętnie przyjmuję życzenia. 😊😊😊

   Polubione przez 1 osoba

 8. Z tego co wiem, sześćdziesiątka to dwie trzydziestki, nic dziwnego, że czujesz się wspaniale. Na następną trzydziestkę życzę zdrowia i dobrego humoru. Bądź słonecznym promyczkiem nie tylko dla bliskich, ale wszystkich wokół.
  Serdczności

  Polubione przez 1 osoba

 9. Spóźnione wszystkiego najlepszego!
  Ja nie miałem dobrego życia, raczej z tych gorszych, ale nie zamierzam się nad sobą rozczulać. Mam być twardy i już!
  A całkiem niedawno na okrągłą rocznicę kupiłem sobie elektroniczną perkusję i czasem sobie pogram dla rozrywki, choć miszczem być nie zamierzam.
  I powiem Ci, że chciałbym teraz mieć 20 czy 30 lat, ale też biadolić nie zamierzam. Tak bym zupełnie inaczej ułożył sobie życie, mając takie rozum jak teraz, ale gdyby nie tamto, nie byłbym tym samym człowiekiem.
  Tak więc jeszcze kawałek życia przez nami i cieszmy się tym, co mamy. (Ale ja na radości poprzestać nie zamierzam — złość jest po to, aby ja czasem okazywać.)
  A nawet nie wiesz, jak ja Ci zazdraszczam bliskości morza. Bo u nas to tylko lasy i to pełne ludzi w dobrą pogodę.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. O tak, bliskość morze jest moim cudem. A życie jak to życie; pod górkę i z górki. To oczy trzymaja wartę. Moje są łaskawe i filtrują wszystko tak abym ja czuła się spokojna i szcześliwsza. Mogłabym przedstawić moje życie tak, że płakaliby niejedni. Kocham moje oczy za to. A Tobie życzę sukcesów wszelakich, co uskrzydlają podobnie jak miłość. I wspomnień tych dobrych, a talent muzyczny podziwiam. Pozdrawiam Antku i dziekuję za życzenia

   Polubienie

 10. Bardzo dobry bilans sporządziłaś Basiu. Biegły audytor nie znajdzie w nim usterek. Gratuluję.
  Życzę przeżywania kolejnych radosnych rocznic i przez ich opisywanie dostarczania nam pozytywnych wzorców.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję Czesiu. To wszystko do mnie przyszło, dojrzało. Jeszcze rok temu podskakiwałam jak wesz na grzebieniu, ze nie chcę sześciesiątki, że boję się jej bo to starość.. Taka sobie szarpanina ze sobą. Bez sensu, no bo fakty są takie jak w tym wpisie. Jestem szcześliwa. Ostatni mój rok okazał się dojrzewaniem do tych myśli i jakieś kilka miesięcy temu zauważyłam że odważnie wręcz chwaląc się mówię wszem i wobec ile mam lat. Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 11. Droga Basiu,
  Życzę Ci marzeń, o które warto walczyć
  Radości, którą warto się dzielić
  Przyjaciół, z którymi warto być
  I miłości, bez której nie da się żyć!
  ❤️ Wszystkiego najlepszego!!!

  Polubione przez 1 osoba

 12. Kochana Basiu: Z dumą przyznaj się do wieku,
  Bo wiek świadczy o człowieku.
  Ogrom wiedzy, doświadczenia
  Godny jest pozazdroszczenia.
  Każdy dzień witaj z radością,
  Darz swych bliskich szczerą miłością.
  Przez życie idź z uśmiechem szerokim,
  Stawiaj czoła górom wysokim.

  Polubione przez 1 osoba

 13. Kochana Basiu, dołączam do życzeń z tak zacnej okazji.
  Kolejną dekadę życia przemierzaj jak dotąd – lekko, tanecznie, z gracją i życzliwością do świata.
  Jesteś piękną, zadbaną kobietą i masz w sobie to „coś”.
  Przyciągasz spojrzenia innych wewnętrznym i zewnętrznym blaskiem.
  Ale nawet nie o wygląd chodzi, tylko o takie spełnienie w życiu, zadowolenie, nawet jeśli nie wszystko było w nim (jest) okej. Piękny jest Twój post! Wzruszył mnie do łez.
  Wyciągnę go i przeczytam, gdy będę zmieniała własne cyfry.
  Chciałabym przechodzić to w tak piękny i bezbolesny sposób jak Ty.
  Gratuluję!

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Do tego, by czuć się dobrze ze sobą widząc upływający czas i umieć pogodzić się z faktem, że nie jest się juz najmłodszym, trzeba dojrzeć. Żałosne sa panie (na ogół to panie wlasnie), które strojem, makijażem próbują na siłę wyglądać na młodsze. Na Twoje zdjęcia, Basiu przyjemnie popatrzeć. Wszystko jest takie stosowne choc wiem, ze i figlarką byc potrafisz.
  Jeśli zdrowie i poczucie własnej wartości jest ja życzę Tobie, byś doczekala uczucia bycia babcią. Ponoć jest niesamowite. Ja choc jestem trochę 10.lat mlodsza od Ciebie chcialabym juz tulić małego brzdąca, rozpieszczać go, zabierać latem na wycieczki i śpiewać przed snem kołysanki. Tego Tobie życzę…i wciąż dobrego zdrowia, bo choc to banalne, to ono jest najważniejsze..
  Naszej wspólnej koleżance jego zabrakło i cierpi. Oby szybko wrocila do zdrowia…

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Małgosiu dziękuję za życzenia. Masz rację zdrowie jest tu kluczem i miłe patrzenie na świat. Ty masz jeszcze te 10 lat do emerytury i wolnego czasu. Teraz widzę na filmikach jak pieknie i z troską zajmujesz się dzieciaczkami w szkole. Dobrze im z Tobą a na wnuka czy wnusię przyjdzie jeszcze czas, kiedy i Ty będziesz go miała. Nasze dzieci muszą najpierw swoje życie ogarnąć aby stać się rodzicem. A o naszej koleżance nie słyszałam. Więcej zdrowia jej życzę

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.