Wypisana?

Nie wiem, co będzie dalej. Chyba jestem wypisana.

Żaden temat nie jest mocno we mnie, albo ja nie jestem gotowa pisać na dany temat, np. o filmie dokumentalnym Sekielskiego. Tylko parę słów.

To, że instytucja, jaką jest kościół katolicki zawiodła niejednego wiernego, to wielu z nas poczuło szereg lat temu, a za tym przyszedł trend opowiedzenia się  za określeniem – „Jestem wierzący, ale niepraktykujący”.

Kapłani, jako ludzie wysokiej moralności -tak przynajmniej powinno być,  zawiedli życiem prywatnym. A to ukrywaną rozwiązłością, wystawnym życiem, bogactwem, szeptami o molestowaniu, pedofilii.. . Po obejrzeniu „Kleru” nasze rozczarowanie kapłanami ugruntowało się. Ale prawdziwy ból i wielki smutek zagościł po obejrzeniu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego.

Może nie byłam przygotowana na taki dokument, no bo film fabularny to inna inszość. Można dodać, wyostrzyć, ubarwić, przerysować, czy podkolorować. A tu widzimy ofiary, które stanęły oko w oko z oprawcami. A nawet takich, co przyznają się do winy.

Pedofilia także w polskim kościele! Wielu domyślało się, podejrzewało, coś tam słyszało. Obejrzało „Kler” i zasmuciło, zaniemówiło, no bo jak tu teraz poradzić sobie z tą wiedzą?  Jak chodzić do takiego kościoła? No jak? Powiecie do Boga, nie do księży. No tak, ale z Bogiem mogę spotkać się  w lesie na spacerze i w szkole na przerwie i w zaciszu swego pokoju, czy jadąc tramwajem do pracy. Mogę.

Kiedy ja tak bardzo lubię przychodzić do świątyni świętej Barbary. Czuję z nią więź. Łączy nas imię. I wierzę, że nie było mi dane ot tak sobie. Ona wzięła mnie w opiekę. A swoją drogą tak bardzo żal mi jej, oddała życie za wiarę chrześcijańską. A co, my ludzie z tą wiarą porobiliśmy. Panie mój, jak Ty na to patrzysz?

Z drugiej strony pomyślałam, przecież nie wrzucisz wszystkich do jednego worka. Zdajemy sobie sprawę, że są ludzie i ludziska, duchowni i DUCHOWNI. Ale ten dokument jednak dobił. Tak po ludzku zrobiło mi się żal tych ludzi, którzy przeszli piekło będąc dzieckiem. Piekło bezbronnej istocie zgotowane przez sługę bożego!! Łatwiej nam te baby księży wybaczyć, i próbujemy tłumaczyć  -„To tylko człowiek i ten cały celibat nie jest mądrym rozwiązaniem..”. Ale dziecko krzywdzić!? Straszne i obrzydliwe zarazem, jak mocno człowiekiem rządzą żądze, że serce i sumienie gubi.

Może przyjdzie nam wierzyć w Boga, nie przypisując go do żadnej religii? Takie tam moje małe myślenie. Już nie wiem co myśleć, potrząsnęło mną.

Powiecie, co ten ślimak tu robi? To istota żywa szukająca miejsca. Może w szeregu..

 

Autor: stopociechblog

Przyszedł czas na celebrację życia. Już mi nigdzie nie spieszno. Czas dla siebie. Oczy przymrużone. Bez lekceważenia, ale i bez strachu. Lubię ludzi, lubię żyć! Piszę o swoim życiu, przemyślenia... Coś z pokoiku masażu, coś z kuchni, z łóżka i dla Okruszków Napisz, jeśli masz potrzebę barba2601@wp.pl

214 myśli na temat “Wypisana?”

 1. Dlatego od dawna powtarzam, że jestem uduchowiony, ale nie religijny. I od dawna smyra mnie, czy jest jeden bóg w trzech osobach, czy może trzech bogów. Albo dwudziestu. Rozmawiam sobie z nim/nimi w lesie na spacerze, na przystanku. Bo dla mnie jest/są w naturze, w świecie. Ale do świątyni, którejkolwiek, nie chodzę. Bo ważniejsze od pobożności jest po prostu nie być w życiu chujem.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. O, kawe na ławe, prosto i człowiek wie. Popieram. Co z tego, że biegamy do kościoła, a w sercu trzymamy urazę, nienawiść.. i zło czynimy. A co do ilości Bogów, to opowiadam się za jednym, choć w wielu religiach. A Bóg, jak Bóg- Stwórca który niejednemu potrzebny.

   Polubienie

   1. Niech będzie i jeden. Nie ma to dla mnie większego znaczenia. Jak nie ma znaczenia, czy ma na imię Jhwh, Allah czy Roman.

    Polubione przez 3 ludzi

   1. Ja w słowie „poeta” nie czuję napuszenia. A to co pisał, jest dla mnie poezją. „Przetrwamy”, „Nie ma jak u mamy”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Polska miłość”. – wiersze, bez dwóch zdań 😉 Spory kawałek jego twórczości znam na wyrywki, pół młodości spędziłem z jego płytami.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Może po prostu określenie „tekściarz” bardziej mu pasowało. Takim się czuł. Rzeczywiście był nietuzinkowy, wyjątkowy. A słowa przede wszystkim maj,a znaczenie w tych utworach, nie tyle muzyka co słowa.

    Polubione przez 1 osoba

   1. Każdy z nas ma coś w głowie. Zjedzonym być przez Rome może i to przyjemność 😊 i to jeszcze na śniadanie 😉. Nie mam zamiaru jej wkurzać tylko wyrażam swoje zdanie a Tym bardziej szanuje każde jej zdanie. I ogólnie mam ogromny szacunek do jej osoby. Zresztą co ci będę mówił Basieńko😊

    Polubione przez 2 ludzi

   2. Masz rację, że mieć coś wspólnego z tą kobietą, to przyjemność. Lubi karkówkę. Wrzucę przepis na to mięsko w cebuli i czosnku. No i czekam na listopad, wtedy są jej urodziny i nasz masaż tantryczny.

    Polubione przez 1 osoba

   3. Cieszę się że ze mną się zgadzasz. Wrzucaj przepis może mi kiedyś przyrządzi taką karkóweczkę 😉. Dopiero w listopadzie ale to dobry czas bo to jesienne dni i taki masaż pewnie dobrze wpłynie na samopoczucie. A tak urodziny ma pod koniec roku, chciałem się przyłączyć ale konkretnej daty mi nie udzieliła😞

    Polubione przez 2 ludzi

   4. Cieszę się, że się zdecydowałeś, bo myślałam, że na samej herbacie skończymy 😉 Chociaż myślałam, że wolisz rybkę na pół, taką jak na zdjęciu Ci kiedyś wysłałam, a nie karkówkę… 😉 Z karkówką może być ciężko… 😔

    Polubienie

   5. Kochana cały blog wie i zaciera ręce. Dwa ponętne ciałka w jednym łóżku. Hi hi hi, ha ha. Lubie tę blogową radość. sami fajni ludzie tu piszą. Temat był poważny, a tu i karkówka z erotyka plącze się

    Polubione przez 1 osoba

  1. Rany, ale żeś wymyślił… 😒 Zwierzęta mają swoją moralność i żądzą się swoimi prawami. Ostatnio oglądałam program o pawianach, które notabene żyją w haremach, każdy samiec ma swój. Samica urodziła młode i dopóki ich nie wykarmi jest bezpłodna, a samiec w takiej sytuacji mógłby zabić młode, żeby ponownie zapłodnić samice. Jednak samica „udała”, że znów może zajść i dopuściła samca do siebie, żeby ochronić młode. U nas nie do pomyślenia, w świecie zwierząt normalne. Więc może zostawmy je w spokoju. Poza tym, ślimaki są chyba obojniakie 😉

   Polubione przez 1 osoba

   1. A wiesz, że bardzo lubię. Kilka dni temu oglądałam film o życiu albatrosów. Wiesz, że para płci żeńskiej najczęściej wysiaduje jajo. Jednego roku jednej z nich, drugiego roku tej drugiej ptaka kobitki. Wiele można sie z takich filmów dowiedzieć.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Dlaczego mam zostawić zwierzęta? Skoro ludzie niby inteligentne i myslące stworzenia a zachowują sie jak zwierzęta. Więc to chyba dobre porownanie. A wracając do ślimaka to dla nas tylko slimak ale w naturze potrafi swoje.

    Polubienie

   3. Zostawić w spokoju niech sobie żyją, kopulują, gwałcą się do woli… To ich życie, które trwa czasem nawet jeden dzień, ich zasady. Mam nadzieję, że wiodącą partia wraz z całą swoją szlachetnością ich nie dopadnie 😉 Tak, owszem, potrafi zrobić swoje, np. wyżreć sałatę i zostawić. I na następną jakby nie mógł dokończyć konsumpcji jednej, a nie wszystko w ogródku pogryzione 😉

    Polubione przez 1 osoba

   4. No nie do końca bo człowiek się na ogląda i chce robić to samo. To tak jak Tony Halik i inni pokazał(udostępnił) co robią dzikie plemiona o dziwo dzisiejsza cywilizacja nie inaczej sie zachowuje od tych dzikich plemion. 😊

    Polubienie

 2. Bo ta instytucja nie ma nic wspólnego z Bogiem NIC a przynajmniej nic z tym z którym myślimy że powinna mieć gdyby ci ludzie cokolwiek wiedzieli o duchowości ,cokolwiek, nigdy ale to nigdy w życiu nie robili by takich rzeczy które robią, to co robią ich zachowanie jest tak złe i niemoralne że po prostu nie mieści się w głowie ich manipulacja ludźmi rytuały które są odprawiane w kościołach, chrzty, bierzmowania i tak dalej kościół To nie jest dom Boży dom Boży jest wszędzie, jest w lesie jest w parku jest nad morzem jest w domu, Boga ma się w sercu i duchowość, nie na zewnątrz wystarczy poczytać Biblię ile tam przemocy i oni się chyba właśnie tym kierują Jak można być najgorszym gnojkiem na świecie totalną świnią a potem iść się wyspowiadać powiedzieć że żałuję i od nowa to samo bo Bóg mi wybaczy bo Bóg mnie kocha Tak akurat.Kościół według mnie to firma ,po prostu jedna firma sprzedaje telefony inna sprzedaje ubrania a oni sprzedają ludziom bajki i jeszcze ich straszą i widać że na sprzedaży tych bajek najwięcej można zarobić wystarczy poczytać sobie co oni robili kobietom w średniowieczu jakie tortury jak palili kobiety na stosie stosach to są tacy ludzie i taka instytucja.

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Tak. Spodziewał się tego, że ludzie zaczną to interpretować pod swoje egoistyczne zapędy. Bodajże u Marka jest napisane, że znajdzie się masa ludzi (po jego „śmierci”), która będzie swoje egoistyczne zapędy tłumaczyła parafrazą jego słów. Antychrysci i te sprawy.

    Polubione przez 1 osoba

   2. Nie jest jemu ciężko. Ego to ego. Sam się dowiedział co kmini. Moim zdaniem to był facet, który sam mega cierpiał do momentu, aż przepracował swoje rzeczy. Polecam Witwickiego,fajny profil zrobił. A wracając to każdy z nas można powiedzieć jest Bogiem. A co do filmu to tak to jest… W „Medalionach” ludzie żarli zwłoki z głodu. Mamy zwierzęce cechy. Seks jest ważny ale jak się to tłumi to powstaje patologia. Celibat nie powinien mieć ogólnie bytu, ale kwestia prawna jest troszkę skomplikowana. Majątki i te sprawy. Człowiek jest tak stworzony: je, wydala, uprawia kompulsywną miłość. Harmonia. A jeśli jej nie ma to mamy takich Edów Geinów, którzy biegali po cmentarzach i wykopywali zwłoki, bo ich matula uważała współżycie za coś haniebnego. Wali na łeb.

    Polubione przez 1 osoba

   3. Dobrze, ze tak myślisz, że nie ciężko, bo nie chciałabym, aby przez ludzi kolejny raz cierpiał. A jeśli chodzi o film, to boli cierpienie dziecka. Jak się chłopu chce niech kobiety chętnej do tego szuka a nie dziecka.

    Polubienie

 3. Filmu nie widziałam, ale słyszałam różne komentarze. Najbardziej dziwne jest to, że ludzie, mimo że są świadkowie i dowody, nie chcą w to uwierzyć. Ksiądz jako instytucja jest święty, a inni kłamią, żeby go oczernić. Bo za dobry jest… Jeśli jest jeden taki przypadek to może, ale jeśli jest tego tyle to wątpię. Drugich natomiast to nie interesuje… Nie interesuje, bo nikt ich dzieci nie dotykał. Gdyby im się to przytrafiło to inaczej by mówili. Swoją drogą zastanawiam się, ile jest takich „ofiar”, które wyczuły w tym dobry biznes… I widać teraz rozłam w Kościele, jedni księża, którzy to potępiają, mówią otwarcie i przepraszają, drudzy natomiast uważają to za manipulacje, nagonkę mediów, nagonkę polityczną. Wypowiedź i postawa jednego z wysoko postawionych duchownych mnie poraziła 😔 Miałam czasem wyrzuty sumienia, że nie chodzę do kościoła, ale do takiego nie chcę. I księdza po kolędzie też nie chce, bo nie wiadomo kto przyjdzie (chociaż wiem, wiem, na pedofilię jestem już za stara 😉). Wiem również, że nie można wszystkich wrzucać do jednego worka i na pewno są tacy, którzy godnie reprezentują duchowieństwo i wypełniają swoje powołanie.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Tak zapewne są tacy. Ale po kiego grzyba ci z takimi ciągotami lezą do kapłaństwa. Przecież wiedzą jak to się może kończyć. Świadome działanie? Aż tak złymi ludźmi są? Boże mój, jakkolwiek byś się nie nazywał i tak zawsze będziesz ze mną, a co zrobić z całą resztą nie wiem. Obejrzyj choć kawałek a zobaczysz, że będzie ci się chciało rzygać i płakać. jeden z duchownych tłumaczy ministrantowi, że jak nie dochodzi do wytrysku, to nie grzech!!

   Polubienie

   1. Może to się dopiero później okazuje, jak już są duchownymi, że mają takie ciągoty… Gdyby od razu wiedzieli mogli być iść jako niańki do przedszkola, a nie kapłani… Dzieci ci tam pod dostatkiem… Albo że względów bezpieczeństwa idą na księży… Z przedszkolankiem różnie bywa, może być podejrzany, bo który chłop idzie do pracy z dziećmi, ale księdza, żeby podejrzewać? Księdza, który Ciebie z grzechów rozlicza? No nie, tak się nie godzi…

    Może kiedyś celibat zapobiegał dziedziczeniu dóbr i stanowisk kościelnych, chociaż jak ktoś chciał to pewnie i tak zachachmęcił, ale obecnie w czasach, gdy w kurii jest powołany fundusz alimentacyjny, sądzę, że jest bez sensu. Ale o tym chyba już pisałam przy innym wpisie 😉

    Polubienie

   2. Obejrzałam… Nie rzygałm. Ale jak widziałam tych starych księży, jak wyobrażałam sobie to co robili to nabrałam odrazy do starych ludzi, obrzydzają mnie (przepraszam, jeśli ktoś poczuł się urażony). A po drugie kompletny brak zaufania do księży, już nawet nie, że są pedofilami, ale wogóle do tego co mówią, po tym jak zachowują się w stosunku do ofiar. Chyba nie mogłabym już iść na kazanie lub do spowiedzi…

    Polubione przez 1 osoba

  2. Sądzę, że takich „godnych” tam nie ma. Bo dlaczego nie reagują na takie okrucieństwa? Milczenie jest też przestępstwem, szczególnie, jeżeli chodzi o bezbronne dzieci. Ten rozłam w kościele to przysłowiowy pic na wodę. Każdy z nich jest winny i mam nadzieję, że będą się wiecznie smażyć w piekle, o ile takowe istnieje. Mam respekt dla ludzi wierzących ale nienawidzę kleru.

   Polubione przez 1 osoba

 4. A co do weny, nie martw się Basiu, że chwilowo brak. Ja też miewam gorsze okresy, że nie napiszę ani słowa, a potem po takiej abstynencji pełno pomysłów i po 20 stron dziennie 😉 Poza tym, zawsze możesz zapytać na blogu, o czym chcemy poczytać, może ktoś cię natchnie 😉 Jest tyle ciekawych tematów, o masażach, mężczyznach, kuchni… Ja nieśmiało pragnę przypomnieć o przepisie na karkówkę… 😋

  Polubione przez 2 ludzi

  1. A Ty z ta karkówką. Żałuj, że nie słyszysz jak się śmieję. Romuś właśnie skończyłam gotować kurczaka ze szparagami i orzechami. Zaniosę „mojej” dobrej krawcowej. Złote ręce ma ta kobieta pani Iga. Wszystko naprawi, poprawi, przerobi, podszyje. Teraz naprawia moją czarną haleczkę, mam z nią cudowne wspomnienia i nie chcę rozstać się z tym ciuszkiem seksownym. Praca trudna, ale ona wie jak zrobić. I moja nowa kurteczka w motywy kwiatów Dalekiego Wschodu. Cudna, ale za duża, zmniejsza. Nigdy nie odmówi, zawsze coś wykombinuje i zaceruje tak, że nie wiesz, gdzie była szkoda. Polecam panią Igę – Igiełkę z ul. Kościuszki w Gdańsku.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Bo marudzisz, że nie masz o czym pisać, a przepisu na karkówkę jak nie ma tak nie ma. Poza tym, widzisz i temat Pani Igi złotej się znalazł i już jest o czym pisać. Ja mam swoją krawcową, ale jak nie da rady czegoś zrobić to zgłoszę się do tej Twojej Pani. Teraz potrzebuję, bo ciałka mniej i wszystkie ciuszki za duże i wiszą na mnie…

    Polubione przez 1 osoba

   2. O nie, 365 może być zawiedziony, że ponętnego ciałka mniej. Coś Ty zrobiła? Czy to jaki stres zabiera Ciebie?
    Aaa ok będzie wpis i o kobiecie złotych rąk. A karkówka za tydzień, bo fotek nie mam. Zrobię świeżą

    Polubione przez 1 osoba

   3. Hehe, 365 nie widział mnie, gdy było mnie więcej, więc to co jest mu odpowiada 😋 Chociaż mój tatuaż się mu nie podobał… 😔 Nie stres, a silna wola 😉 Chociaż raz w życiu trzeba być sexy 😋

    No, no, jak tę haleczkę już Ci zrobi, to wrzuć wpis o Pani i efekty jej pracy na sobie 😜 Trzymam Cię za słowo z tą karkówką 😉

    Polubione przez 1 osoba

 5. Daj sobie czas. Na refleksję. I z pisaniem. Przyjdzie czas – przyjdzie rada:)

  Też mam kłopot z uporządkowaniem wrażeń po obejrzeniu filmu, tym bardziej, że mam 8-mioletnią wnuczkę w katolickiej szkole. Nie chcę jednak dać się zwariować. Co, oczywiście, nie wyklucza czujności.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Och, tak nie powinno być. W tej sferze wymagana jest absolutna czystość, a tu nie tylko śmierdzi, ale zgniłym do cna jest. Jak tak można, jak ci księża radzą sobie z wyrzutami z obrzydzeniem do siebie. No trudno pojąć. Tak, masz rację, czujność teraz potrzebna.

   Polubienie

  1. Bazgroszytko, Ty nie możesz skończyć się. Moi kochani czytelnicy zajrzyjcie do Bazgroszytki, ostatni wpis tak mnie rozśmieszył. Można pokochać tę kobietę. Proszę poczytajcie o rozkoszy, która się zapowiadała i co z tego wyszło, czy obeszła się smakiem?

   Polubione przez 1 osoba

 6. Tylko jak odróżnić księdza dobrego od złego? Skąd wiedzieć, czy ksiądz który udziela nam komunii tymi samymi rękami nie dotykał dziecka…? Nie wiem co mam myśleć tak naprawdę. Gdzie zmierza ten świat i kiedy wreszcie ludzie się otrząsną…

  Polubione przez 1 osoba

 7. nie komentowałem i czytałem ale:)byłem ciekaw :)od taka ludzka słabość:)hipokryzja wyszła na jaw:)a teraz himalaje to za mało wspinamy się na …na szczyty nepalu :)wiedziałem :)ciekawe będa nastepne opowieści:)o kazdej treści:)żenada:)buziak:)

  Polubione przez 1 osoba

   1. jak wiesz byłem fanem .teraz nie…ale lubie i doceniam pisanie.zatem proszę abys była sobą tylko i i już:)osobowość nie zmienia poglądów:)a ty zmieniasz:)……znaczy to nic nie znaczy:)poczytaj sama siebie co onapisałas o księżach:)kochaj pedofili i zboczeńców:)pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 8. Nie widziałam filmu i nie wiem czy chce go oglądać. Jednak nasza wiara, Bóg i to co czujemy to nie ksiadz – to jest wewnątrz nas, w naszych sercach. A Bóg to nie ksiądz – ksiądz nie jest Bogiem. Bóg to też nie kościół, który stał się instytucją – Boga i wiarę ma się w sercu. I tak są jeszcze księża z powołania ale problem jak ich rozpoznać – to trudne. Świat zmierza ku zagładzie 😦

  Polubione przez 1 osoba

   1. Dziękuję. Wiesz, ja po tej swojej terapii, byłam taka podbudowana, z większą wiarą w siebie i chciałam każdej kobiecie powiedzieć, że są piękne mądre, dzielne. I jeszcze sama miałam niedopłakane swoje żale. Wypisałam, wypisałam i basta. Zobaczymy, co będzie, ale z pewnością rzadziej będę zasiadała na wordpressie. Film z Jandą, o którym miałam Ci napisać, trudny do interpretacji. Myślę, że wybierz lżejszy i idźcie razem z mężem i Filipem

    Polubienie

   2. Czasem człowiek ma takie chwile, takie dni…. potrzeba czasu, spokoju… przeczekać aby to wszystko wewnętrznie się poukładało a także w naszej głowie. tego nie da się przyśpieszyć. Na wszystko przychodzi odpowiedni czas, miejce i pora. Tego nie da się uniknąć – widocznie tak musi być…

    Jak można skrzywdzić kogokolwiek i to będąc księdzem a kiedy to dotyka tych najmniejszych i bezbronnych to boli najbardziej. Nie wiem jak można z tym żyć

    Polubione przez 1 osoba

   3. Czytałam teraz Twój ostatni wpis, też poruszasz ten temat. Na dodatek Twój mąż znał tego proboszcza i ta śmierć młodego chłopca z powodu księdza. O matko, jesteście jakby bliżej. To wszystko działo się, ale nam było trudno dopuścić taka myśl. Masz rację Bóg jest w głowie naszej nie koniecznie w kaplicy. To, że dowiedzieliśmy się tyle o kapłanach nie znaczy, że zrezygnujemy z wiary!!

    Polubienie

  1. Rozdzielenie kościoła od wiary, którą mamy w sercu, już dawno nastąpiło. Zapewne i Ty masz wielu znajomych, którzy mówią „jestem wierzący tylko niepraktykujący”. Wiem, że ksiądz jest tylko człowiekiem, ale krzywdzić dzieci?! Jak oni sobie z tym radzą. Toż to można się powiesić.

   Polubienie

   1. raptem?wiara i koscuiół…..taki wazny był? a tu raptem?nic nie znaczy?epatowanie wiarą…..migasz sie oszustko wiary:)słaba jestes trzeba pamietac co się pisało wczesniej:)to jest odpowiedzialnośc dorosłej osoby:)pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 9. Nie nazwałbym tego brudnego dotyku księży „ciągotkami „, nie nazwałbym ich pedofilmi. Ten dotyk.moim zdaniem.spowodowany jest najczęściej brakiem bliskości z drugim człowiekiem, tęsknotą, samotnością także. To przecież nienaturalne, by dorosły mężczyzna nie czuł pociągu seksualnego lub latami to dusił w sobie,a celibat na to księży skazuje. Ksiądz to przede wszystkim mężczyzna. Mężczyzna i już….nie sądzę, by Ci, którzy z powołaniem jako młodzi mężczyźni przyjmowali święcenia decydując się tym samym na życie w czystości mogli przypuszczać, planować, zakładać, że przyjdzie taki czas, w którym ich niezaspokojone potrzeby seksualne czy choćby potrzeby bliskości z drugim człowiekiem doprowadzą to do tak haniebnego czynu jak wyciąganie ręki po dziecko? Nie sądzę….To cielesność, to seksualność, która jest w każdym z nas, także w księdzu czy biskupie doprowadza tych ludzi do tak skrajnych delikatnie mówiąc czynów. Ja ich nie bronię…wprost przeciwnie sceny i wieści z filmu mocno mną wstrzasnęly…jednak moja wrodzona empatia nasuwa mi myśl, że to tak naprawdę nieszczęśliwi ludzie, którzy w pewnym okresie nie poradzili sobie z własną cielesnoscią, samotnością…A właściwie poradzili w niedopuszczalny sposób. Celibat nie jest dobrym rozwiązaniem. Przecież są księża mający zony o dzieci, rodziny ( Oczywiście nie mam na myśli księży katolickich), żyją, kochają i pracują dla Kościoła. To ludzie szczęśliwi, którzy mają się do kogo przytulić, na kim wesprzeć. Nasi księża są moim zdaniem tego pozbawieni.
  Nie od dziś wiadomo…wystarczy zagłębić się w źrodła historyczne, że kiedyś zarówno księża, jak i zakonnicy nawet dość jawnie, częściej w ukryciu uprawiali seks. Od tamtych czasów niewiele się zmieniło. No,może poza tym, że muszą się z tym ukrywać.
  To wszystko jest bardzo smutne ale przede wszystkim myślę, że ktoś na samym początku źle to wszystko wymyślił. Chodzi mi o celibat. To nienaturalne…. Poniekąd żal mi tych ludzi, których przedstawicieli zobaczyłam w filmie. Żal i jednocześnie nimi gardzę. Staram się jednak w tym wszystkim pamiętać, że są księża z prawdziwym powołaniem, znałam takuego i to podnosi mnie na duchu.
  Kto filmu nie obejrzał, powinien to zrobić.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Cóż niechby sięgnęli po wierną wpatrzoną w nich młodą, czy starą kobietę, która może nawet i chce takiej bliskości ze swoim idolem duchownym, ale nie po dziecko!! Każda z nas, matek, jak sobie o czymś takim pomyśli w roli z jego dzieckiem, to aż dech zapiera. Ja też znam jednego, solidnego do cna i obym się nie myliła, bo aż tak blisko niego nie jestem.

   Polubienie

  2. Celibat to nietrafiony pomysł..
   Po co on?
   Pewnie ktoś powie, by sprawy cielesne nie przyslanialy osobie duchownej jego misji, nie odrywały od Tych ważnych spraw, do których został powołany. Ale czy takiego podejścia nie można przyrównać do zakazu dziecku sięgania zupełnie po słodycze do dobra wyższego jakim są zdrowe zęby i ogólnie dobre zdrowie,bo przecież cukier jest zły dla dziecka? Przecież ono mimo,iż nie będzie na początku po nie sięgać, to z czasem myśli jego będą zaprzatac słodkie lizaki, czekoladowe cukierki, pistacjowe lody. Bedzie ci tym myślało, myślało, aż w końcu w ukryciu, by rodzice nie widzieli zacznie w skrytosci po nie sięgać. Przecieżwidzi,że dzieci w szkole na przerwach chrupią słodkie,czekoladowe batoniki. Przecież tak przyjemnie zjeść coś słodkiego. Choć niezdrowe ale bardzo smaczne.
   Takie porównanie przyszło mi do głowy. Ten sam schemat działa.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Tak. Celibat, że nietrafiony, bo wbrew naturze, to oczywiste, tylko dlaczego te łapy nie sięgały po kobietę po 50 tce, która nawet chce te łapy tu i tam, tylko po niewinne bezbronne dziecko, czy ministranta, który może nie ma 8 lat, ale 13 to nadal dziecko dla niektórych.

    Polubienie

   2. Czy my, świeccy, mamy prawo tak po ludzku oczekiwać, żądać od osób duchownych takiej 100% stałości w wartościach, na które zdecydowali się rozpoczynając jako młodzi ludzie swą duchową drogę? Pewnie tego oczekujemy…
    Ale Ci księża to ludzie jak my…
    Dla większości z nich moim zdaniem ta duchowość słabnie, różne czynniki się do tego przyczyniają. To tylko mężczyźni. Czy my, wiąząc się węzłem małżeńskim jesteśmy w stanie tak do końca żyć uczciwie …i zgodnie z przysięgą małżeńską. Wątpię. Stąd rozwody, zdrady, kłamstwa, przemoc wszelkiego rodzaju…A przecież jako.mlodxi ludzie z przekonaniem tę przysięgę składaliśmy. Wtedy nikomu do głowy nie przyszło, że w czasie życia coś może pójść nie tak, że coś się nie ułoży?
    To wszystko jest takie ludzkie….
    Jeszcze raz napiszę, ja nie bronię księży, którzy nie potrafią wytrwać w czystości, nie potrafią wytrwać w przysiedze, którą złożyli przed Bogiem, którzy błądzili, krzywdzac dzieci,skazując je tym samym na nieszczęśliwe życie z piętnem osoby molestowanej. Ja po prostu próbuje to wszystko zrozumieć. Winie tych, którzy wiedzieli, widzieli i pozwalali na taki grzech, godzili się na krzywdę dzieci. Oni zasługują ma potępienie.

    Polubienie

   3. To tak jak matka wiedząca, że ojciec gwałci córkę ich, a jednak przyzwala. Wówczas godni potępienia są oboje rodziców i gwałciciel i ten co ukrywa i zgadza się na to.

    Polubienie

   4. A to akurat proste dlaczego nie sięgały po dorosłego. Dziecko jest bezbronne, można je zastraszyć, można mu obiecać za milczenie. Z osobą dorosłą, czy 30tką czy 50tką nie byłoby to możliwe. Dużo łatwiej wtedy o ujawnienie wszystkiego, a tego przecież księża nie chcieli.

    Polubione przez 1 osoba

   5. Jako młoda dziewczyna uczestniczyłam w oazach i spotkaniach na plebanii, widziałam… . Ale nie chcę o tym pisać. Tylko, że wtedy to była OBOPÓLNA chęć, nie branie gwałtem i bezbronnych

    Polubienie

   6. Oczywiście, że winę ponoszą oboje. Krzywdzenie własnego dziecka w ten sposób jest szczególnie obrzydliwe i zasługuje na pogardę. W przypadku ojca pedofila nie widzę żadnego usprawiedliwienia i nawet nie chce zastanawiać się nad usprawiedliwieniem tego czyny, bo takuego usprawiedliwienia nie ma. To zboczenie. To choroba. Matka także winna skoro daje przyzwolenie. Tutaj jednak trzeba zastanowić się „dlaczego ” patrzy ,widzi, słyszy i nic.
    Ja także mam za sobą dziecięcą aktywność kościelną, oazy, schole, chórki…na szczęście nie doświadczyłam niczego złego od naszego księdza Włodzimierza. Do dzisiaj zdarza mi się pojawić na mszy przez niego odprawianej.

    Polubione przez 1 osoba

   7. Ależ oczywiście, są też cudowni duchowni, i Twój ksiądz Włodzimierz i mój ksiądz Lucjan są tego przykładem. I tego się trzymajmy, na pewno przez to nie stracimy wiary. Zawiedliśmy się na niektórych duchownych nie Bogu.

    Polubienie

 10. Gdybyśmy żyli w bezgrzesznym świecie tez byłoby niedobrze. Świat jest jaki jest z tymi pedofilami w sutannach i bez nich. W tym wypadku problem polega przede wszystkim na tym, że zwierzchnicy kościoła nic z tym nie zrobili a wręcz przeciwnie, przymykali oczy. I TO JEST STRASZNE.

  Polubione przez 1 osoba

 11. W chwili gdy piszę ten komentarz jest już 186 innych (to chyba rekord jakiś :)), więc tym razem nie będę ich czytać (przeczytałam część pierwszych wczoraj, ale mam na dzisiaj bardzo ambitne plany ;)), tylko od razu odniosę się do Twojego wpisu.

  Pisałaś zawsze, że blog ma dla Ciebie znaczenie terapeutyczne i daje możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Myślę, że nawet jeśli obecnie nie bardzo wiesz o czym jeszcze miałabyś nam napisać, to przecież nie musisz się z nami wcale żegnać. Jak coś Ci przyjdzie do głowy, coś uraduje, zasmuci, wstrząśnie Tobą, etc. to wierzę, że się podzielisz tym ze swoimi czytelnikami. A że będzie mniej regularnie? Że może trochę rzadziej? Na pewno będziemy czekać z niecierpliwością na każdy nowy wpis bez zbędnego marudzenia 🙂 Myślę, że w tej kwestii śmiało mogę się wypowiadać za znaczną większość Twoich wiernych czytelników 🙂 Wybaczę Ci nawet jak będziesz pisać tak rzadko jak ja, choć mam nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie 😉

  Co do pedofilii w Kościele – pedofilia jest zła ZAWSZE i zawsze powinna być konsekwentnie zwalczana i piętnowana. Podobnie jak wszelkie próby tuszowania takich przypadków i ukrywania sprawców. Nie ważne, czy jednego i drugiego dopuszczają się osoby świeckie, czy duchowne, bogaci, czy biedni, celebryci, czy szarzy obywatele, lekarze, prawnicy, nauczyciele, czy biskupi. Wszyscy POWINNI być równi wobec prawa.

  Polubienie

  1. O i to mi się podoba, konkretnie. Jak coś jest złem, to jest i nie staramy się tego trochę wybielić, tłumacząc, bo oni kapłani tacy biedni, potrzebują dotyku, a tu celibat. Niejeden facet nie ożenił się, nie ma dotyku i jakoś nie przychodzi mu na myśl gwałcenie i zabawy ciałem dziecka!
   A co do bloga, to nie uciekam. Nie. Tylko ileż można pisać o chłopach, masażach.. Boje się, że Was to znudzi, a ja tak naprawdę siedzę codziennie po uszy w masowaniu. I tam zdarzają się niebywałe rzeczy, urokliwe, jak ostatnia tantra z Victorio. Obawiałam się, że przyzwyczaiłem do często pisanych postów, a tu Baśka milczy już tydzień, dwa i będzie Wam przykro, pomyślicie, że Was lekceważę, a tak nie jest. Masz rację, jak coś mnie spotka, o czym będę chciała się z Wami podzielić, to poklikam dla Was. Pozdrawiam Ciebie, Herne.

   Polubione przez 1 osoba

 12. Basiu to trudny temat, tylko szkoda, że tak poźno dowiadujemy się. Tyle skrzywdzonych dzieci, po prostu brak słów. Nie lubię patrzeć na ludzką krzywdę i nie widziałam tego filmu, może obejrze na youtube ? Pozdrawiam ciepło 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 13. Wiele lat temu jako młody chłopak spotkałem na plaży opalająceg0 się na kocu obok młodej dziewczyny mojego ulubionego księdza z mojej rodzinnej wsi.Swoim zachowaniem zdradzali duże sobą zainteresowanie…Nie byłem zbulwersowany. W zasadzie rozbawiło mnie to mimo wyniesionej z domu w dużej mierze za sprawą tego księdza pobożności.Rozumiałem , rozgrzeszyłem…sam już marzyłem o grzechu…Ale żeby łapę wyciągać w kierunku Dziecka???Każdemu , także scelibatowanemu księdzu powinno się taką łapę ucinać. Ludzie ,bądżmy i pozostańmy Człowiekiem!

  Polubione przez 1 osoba

 14. Pozostajemy człowiekiem, od stworzenia. Posiadamy wolną wolę. Wiemy co złe, a co dobre. Każdy z nas wiele razy staje na rozstaju dróg i musi podjąć decyzję. Iść kamienistą drogą, ale z czystym sumieniem, nie krzywdząc, czy też, usłaną płatkami róż, ale z haniebnym postępowaniem. Mamy wolną wolę. Wybieramy. Raz wybierzesz dobro, innym razem zło. Zastanów się, czy u Ciebie tak nie było? U mnie właśnie tak jest. Być ludzkim nie zawsze oznacza kochającym. Więc pozostawanie Człowiekiem oznacza żyć, jak żyjemy. Starajmy się, niezależnie czy jesteśmy księżmi, czy nie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.